وقتی همه میمیریم !!!

همزمان که میلیاردها نفر در سراسر دنیا نگران محقق شدن پیش‌بینی آخرالزمانی مایاها در روز جمعه هستند، در دفتر گوگل هیجان زیادی جریان دارد تا آنچه را که مدیر عامل این شرکت "بهترین سرگرمی صفحه‌ی اول گوگل ((Google Doodle) تا به حال"نامیده را آماده کنند.

نیویورکر لری پیج، مدیرعامل شرکت گوگل در کنفرانسی خبری به گزارشگران گفت: "مردم از این که دنیا در حال به پایان رسیدن است می‌ترسند،من کاملا این را درک می‌کنم. ولی اینجا در گوگل، ما آخرالزمان را به چشم یک فرصت استثنایی می‌بینیم. هدف از تاسیس این شرکت "ساماندهی اطلاعات جهان" بوده و ما سه روز آینده را فرصت خود برای سیدن به آن می‌دانیم."

بنا به پیش‌بینی‌ باستانی قوم مایا روز جمعه سیاره‌ی زمین در اثر برخورد با سیاره‌ی "نیبیرو" یا یک طوفان بزرگ خورشیدی از بین خواهد رفت. پیج می‌گوید: "طراحان ما کلی کارهای جالب انجام داده‌اند."

زمانی که به وی گوشزد شد با پایان دنیا گوگل هم از بین خواهد رفت، پیج پاسخ داد: "همین که اپل و مایکروسافت هم از بین بروندبرای ما کافیست."

* پایان تقویم مایا، پایان دنیاست؟!

تقویم مایا توسط تمدنی پیشرفته در قسمت‌های جنوبی مکزیک تا گواتمالا و اِل سالوادور به نام مایاها در حدود 250 تا 900 میلادی به وجود آمده است.

مایایی‌ها از تقویم‌های مختلفی استفاده می‌کردند و زمان را به عنوان گردش‌هایی روحانی درنظر می‌گرفتند. از آنجایی که این تقویم‌ها استفاده‌های عملی زیادی داشتند، مثل: کاربردهای اجتماعی، کشاورزی، اقتصادی و... به یک عنصر مذهبی قوی تبدیل شده بودند.

بیشتر تقویم‌های مایایی مدت زمان کوتاهی داشتند، تقویم تزولکئین (Tzolk"in) در 250 روز تمام می‌شد و تقویم هاآب (Ha"ab) طول سال را 365 روز درنظر می‌گرفت، مایایی‌ها این دو تقویم را با هم ترکیب کردند و تقویمی به نام «گرد تقویم» (Calandar Round) تهیه شد که برابر است با یک چرخه از 52 هاآب (تقریبا 52 سال که برابر طول تقریبی یک نسل است).

درون یک گرد تقویم چرخه‌های 13 و 20 روزه وجود دارد، واضح است که این سیستم تنها زمانی استفاده می‌شود که 52 سال را 18980 روز واحد در نظر بگیریم.

بنابراین با استفاده از گرد تقویم هیچ گاه نمی‌توان سالی قدیمی‌تر از 52 سال را مشخص کرد، بنابراین امکان تعیین تاریخ‌های طولانی از طریق این تقویم وجود ندارد.

مایاها برای حل این مشکل روشی ابتکاری به کار بردند و در نهایت تقویم آنها از دوره بلندی استفاده کرد که 5126 سال دارد.

شمارش طویل دوره مایاها در 5126 سال بعد از تاریخ آغاز این تقویم یعنی در 21 دسامبر 2012 به پایان می‌رسد و برخی بر این تصورند که پایان تقویم مایایی پایان دنیاست و شایعات از همینجا نشأت گرفت که افراد پایان یک تقویم را پایان دنیا تصور کردند.

/ 0 نظر / 3 بازدید