جدایی طبس از یزد

..................................................
پایگاه اطلاع رسانی دولت روز سه شنبه بیست و دوم اسفندماه 1391 اعلام کرد:شهرستان طبس با موافقت دولت از استان یزد جدا و به استان خراسان جنوبی الحاق می شود.

در این مصوبه که توسط رحیمی، معاون اول رییس جمهور ابلاغ شده، وزارت کشور مکلف به ایجاد فرمانداری ویژه در این شهرستان شده است.

گرچه موضوع جدایی بزرگترین شهرستان استان که نیمی از مساحت فعلی این استان را تشکیل می دهد حرف تازه ای نیست اما انتشار این خبر، شوک خبری پایان سال رسانه های محلی توصیف شده است.

جدایی طبس از یزد، در بین مدیران ارشد استان یزد، مدیران میانی شهرستان طبس، ائمه جمعه، فعالان سیاسی و مردم طبس دارای مخالفین و موافقینی بود که هرگروه به شدت در مواضع خود پافشاری داشتند.

مهمترین دلیل جدایی طبس بعد مسافت این شهرستان از مرکز استان یزد به مسافت قریب 350 کیلومتر و نزدیک بودن ان به مرکز استان خراسان جنوبی به مسافت 270 کیلومتر مطرح شده است.

نزدیک به ده سال پیش، شهرستان طبس در پی مصوبه دولت اصلاح طلب از خراسان جدا و به یزد پیوست که با ابلاع و اجرا این مصوبه اعتراضات شدیدی مطرح شد، در آن زمان، نزدیکی اصالت فرهنگی طبسی ها به استان خراسان بیشترین بحث منتقدان بود.

براساس گفته برخی از آگاهان، قرار بود که با الحاق طبس به یزد، با ترکیب شهرستان اردکان و طبس، استان نگین به مرکزیت اردکان تشکیل شود که این امر هرگز محقق نشد.

در همین حال گفته می شود که برخی از مدیران شهرستان طبس خواهان تشکیل استان گلشن به مرکزیت شهر طبس هستند که این اقدام حرکت اولیه در تحقق این هدف محسوب می شود.

انتظار می رود که ابلاغ این مصوبه توسط دولت با تنشهای جدی سیاسی و اجتماعی روبرو شود.

اما هنوز معلوم نیست که این عیدی، به نفع مردم منطقه طبس و یزد باشد یا اینکه مردم و مدیران این مصوبه را لغو خواهند کرد، موضوعی که در آینده مشخص خواهد شد...

/ 0 نظر / 11 بازدید